ברזל

חשבתי לשתף אתכם באהבה ישנה שלי לברזל. אומרים של כל אישה אוהבת זהב, אבל אני, תנו לי ברזל חלוד ואני הכי מרוצה. חזרתי מדרום אנגליה, מלאת התפעלות משפע הברזל המעוצב.

אני אוהבת חומרים טבעיים, אם מדברים על עבודות מסגרות אני מעדיפה ברזל, ולמהדרים יציקות ברזל ולא ברזל מקופף או חיתוכי לייזר. אל תדברו איתי על אלומיניום.

אז בואו נדבר קצת על ברזל, ברזל לרוב בא במוטות עגולים או שטוחים ובעוביים שונים. את מוטות הברזל מחברים יחד בריתוך וכך יוצרים סורג. אפשר גם לכופף את הברזל ליצירת דוגמאות שונות. איך מכופפים? מחמים את ברזל וכך כשהוא רך מהחום ניתן לכופף אותו. אפשר לכופף בעבודות יד ואפשר במכונה. הנה כמה תמונות:

שער לגן הפרחים בטירת ארנדייל
ועכשיו מקרוב

מקרוב רואים שהכל ברזל שטוח, מאד עבה ומכופף. לקישוט הוסיפו חבקים, גם הם מכופפים. זה שער עתיק מטירה שיצאה כולה מאגדה. אם יוצא לכם להיות בדרום אנגליה, לכו לבקר את טירת ארנדייל.

שער הולכי רגל וכניסה לחניה

זאת דוגמה מודרנית של כיפוף מתכת, שימו לכם לכותרת של שער הולכי הרגל, כולו ברזל שטוח ומכופף.

בימנו אפשר גם לשלב בתוך עבודת המסגרות יציקות שונות, לרוב קטנות מאוד לקישוט, לדוגמא:

ברזל מכופף ויציקות ברזל קטנות לקישוט

אז מי שכבר הבין, בתמונה למעלה, צורות העיגול וצורות ה S הם ברזל מכופף והקישוט של על כל מוט הוא יציקת ברזל קטנה. זה מעקה מודרני בין זמננו.

מה זה יציקת ברזל? ממסים ברזל ממש לנוזל ויוצקים אותו לתבניות שונות בדוגמאות שונות. היציקות נעשות במפעלים מיוחדים בחום מאד גבוה. לא תמצאו מפעל ליציקת ברזל כל כך בקלות.

אבל ממה כולנו מתפעלים? מה כולנו מחפשים? אנחנו מחפשים יציקות ברזל גדולות. פעם הן היו יותר נפוצות. ליקטתי בשבלכם תמונות שונות עם יציקות מרהיבות.

יציקה משולבת במעקה

בתמונה למעלה, מעקה שראיתי ככה סתם באמצע הרחוב בבריטון אנגליה. ישן ישן.

אפשר לראות את עמודי ברזל הרגילים וכל האלמנט המרכזי עם הדוגמא הוא יציקת ברזל גדולה שבאה כיחידה אחת וע"י ריתוך משלבים אותה בתוך המעקה.

כניסה לבית, בריטון, אנגליה

אז כבר למבינים, ראשי החץ בתמונה למעלה הם יציקות ברזל. לרוב הם כבר מגיעים משולבים עם מוט והמסגר צריך לשלב אותם למעקה שלם. את זה ניתן למצוא היום בכל קטלוג ברזל ולשלב במעקה.

דלת עץ וסורג ברזל יצוק
יציקת הברזל מקרוב

מתחממים לא? זאת יציקת ברזל מהממת. לא סתם צילמתי אותה מרחוק ומקרוב.. זו דלת מאד ישנה.

מעקה בלונדון, יציקת ברזל וברזל שטוח

בתמונה למעלה רואים שכל האלמנט המרכזי הוא יציקה גדולה שמשולבת בתוך מעקה מברזל שטוח.

מעקה חוף הים בבריטון אנגליה

המעקה למעלה נראה שיצא מאיזה סרט תקופתי. זה קטע ממעקה ארוך לאורך כל חוף הים בבריטון בדרום אנגליה. כולו בנוי מיציקות ברזל גדולות מאוד שחוברו להן יחד. מעניין כמה שנים הוא כבר עומד שם. מה שבטוח, הוא מתוחזק יפה. שכבות הצבע שעליו עבות מאד.

עמוד תאורה עם סמל המלוכה

באותה טיילת, עמודי התאורה, עמוסי העיטורים, כל בסיס העמוד מיציקה מפוארת וכמובן ראש העמוד יציקה יפיפיה של סמל המלוכה הבריטי.

אני מקבלת הרבה טלפונים בקשר ליציקות האלו, רוב אנשים מתפעלים מתמונה מסוימת ולא יודעים לקרוא בשם למה שכל כך שבה את ליבם. אז כל מי שחולם על דלת, שער, מעקה משולב עם יציקת ברזל, צריך להתחיל מחיפוש אחר יציקת ברזל עתיקה.

שער

יציקת הברזל שבשער הזה נמצאה בירושלים, זרוקה ברחוב. בעלת הבית אספה אותה וביקשה מהמסגר לעשות לה שער ולשלב אותה.

חפשו בשווקים, בשוקי הפשפשים, בebay, סתם ברחובות, אולי אצל מסגרים שאספו חלקי סורג ישנים.

דלת ברזל מודרנית בשילוב יציקות ברזל עתיקות

משמצאתם, המשימה קלה, פנו למסגר שלכם לשלב את הפנינה בפריט המתוכנן ואל תשכחו לשלוח תמונה.

בהצלחה

אורלי

Reader Interactions

תגובות

 1. אני דוקא מתפעלת מהצבעוניות של הדלתות באירופה, לא כמו פה שאפור זה שיא הנועזות.

   • מקסים. היתה תקופה שתרתי אחרי עבודות ברזל אומנותיות.
    יש ( או היה) אמן כזה בבני ציון. ויש גם מישהו בסדנאות שליד עין כרמל. נזכרתי ברשומה עליו שלא פרסמתי. אולי אחפש אחריה. תודה. אהבתי.

 2. מרתק! וגם נורא רומנטי… הגעתי במקרה, כי חיפשתי מידע על יציקות ברזל – ונורא התרגשתי מהאהבה הזו לברזל.
  תודה לך! ובהצלחה!

  • I just stumbled this! Amazing info, Morgan!I have been followed on Pinterest but don't have a single thing pinned. I couldnt get the thingy added to my browser to start pinning!liz recently posted.. .

 3. מעוניין ביצירת קשר לגביי ייצור מוצר ייחודי בכמות גדולה עם עיצוב אליאב 0526686442

Leave A Reply